Hypnoterapie

Kolem hypnózy a hypnotického stavu (transu) panuje mnoho pověr. Doby, kdy „dobrovolníci“ z publika nad sebou ztráceli kontrolu vlivem eskamotéra, jsou dávno pryč.

Hypnóza je uznávaná klinická metoda psychoterapie, která umožňuje spojení s nevědomím a využití jeho léčivého potenciálu. Vědomí ve stavu transu není „vypnuté“, pouze „běží na pozadí“ nebo funguje současně s nevědomím. Můžete se cítit bezpečně, protože vaše nevědomí umožní jen to, s čím by souhlasilo vaše vědomí. Vaše nevědomí přijme jen ty pozvání a instrukce (sugesce), které by „schválilo“ i vaše vědomí.

Moderní (tzv. ericksonovská) hypnoterapie vnímá trans jako běžný stav připomínající hlubokou relaxaci a soustředění. Můžete zažít lehký trans i při řízení auta, jízdě v dopravním prostředku, při běhu, meditaci atd. Může jít také jen o krátká zamyšlení, kdy nám pozornost uteče někam dovnitř. Vstup do transu je dílem vzájemné komunikace a spolupráce, důraz je kladen na bezpečí a důvěru –   v tom se nijak neliší od psychoterapie.

Vaše vědomí se uvolní a dá víc prostoru vašemu nevědomí, které obsahuje všechnu moudrost a zkušenosti, které jste za svůj život nasbírali. Ty pak můžete využít při řešení svých témat.

Hypnoterapie může pomoct i tam, kde běžná psychoterapie nestačí.

Mýty o hypnóze

Hypnoterapeut může klienta donutit k něčemu, co by normálně neudělal

Během transu jsou schopnost kritického myšlení, sociálního hodnocení i další funkce vědomí zcela zachovány.

Klient se v hypnóze může „ztratit“ a nevrátit se z transu

Trans je přirozeným stavem vědomí. Během hypnózy hypnoterapeut pouze iniciuje a podporuje vstup do transu a výstup z něj. I kdyby hypnoterapeut chtěl udržet klienta v transu moc dlouho, klient by z něj sám spontánně vystoupil, až by chtěl.

Hypnóza funguje jako kouzelná hůlka

Hypnóza jen posiluje a podporuje potenciál řešit různé situace a učit se novým dovednostem. Klient není pasivním příjemcem „operace“, ale aktivním tvůrcem řešení.

Hypnabilní jsou jen někteří lidé

Hypnóza a vstup do transu jsou záležitostí učení. Každý se učíme jinak dlouho a pomáhají nám v tom jiné věci. Hypnóza je formou komunikace – záleží na obou aktérech a jejich naladění na sebe. Hypnóza nijak nesouvisí s inteligencí, důvěřivostí atd.

Hypnóza oslabuje mysl

Naopak ji posiluje, otvírá nové možnosti, pomáhá učit se novým dovednostem…

Hypnoterapeut potřebuje speciální nástroje

Hypnóza je specifická komunikace, ne kouzelnické představení. Jakékoli pomůcky jsou nadbytečné, protože klient si sám může vybrat, na co zaměří svou pozornost při vstupu do transu.

Efekt hypnózy je jen krátkodobý

To, co člověk během transu získá nebo se naučí, může být stejně trvalé, jako když se člověk v dětství naučí psát. Některé věci v paměti zůstanou, obzvlášť, když je používáme.

Inspirováno Zeig, J. K. (2016): Indukce hypnózy. Brno: Emitos.

Proč si tedy hypnózu nevyzkoušet na vlastní kůži? Nabízím Vám zdarma relaxační hypnózu, která Vám přinese chvíli odpočinku, klidu a uvolnění, aby se s touto metodou mohl seznámit každý. Během naší spolupráce je pak každá hypnóza přizpůsobena na míru Vašim potřebám a přáním.